17 Ocak 2017 Salı

Evrim Konusunun Ortaöğretim Müfredatından Çıkarılması Hakkında Açıklama

Merhabalar,

Bildiginiz gibi Milli Egitim Bakanligi 2017-2018 ilk, Orta ve Lise programlarinin taslak egitim mufredatlarini komuya sundu. Milli Egitim Bakani bir aciklamasinda Finlandiya egitim mufredatini temel aldiklarini da aciklamislar. Finlandiya'da yasayan ve daha once ozellikle evrim (insan evrimi-paleontoloji) egitimi baglaminda Turkiye ve Finlandiya'yi cok basitce (eksikliklerle dolu) karsilastiran kucuk bir calisma da yaptiktan sonra mevzuya hemen bir goz atayim dedim. Sizlerin de dikkatinden -benimkine benzer olarak- kacmayacagi gibi ozellikle biyoloji egitiminde (evrim kurami ve ozellikle insan evrimi egitimi mevzusunda) reform degil, uluslararasi standartlara ragmen tam bir "karsi reform" yapilmis durumda.

Asagida, Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Dernegi uyeleri olarak bu konuya dair hassasiyetimizi bir bildiri ile dile getirdik. Sizlerin de gerek kendi egitiminiz gerekse cocuklarinizin ve yakinlarinizin egitimi ve gelecegi icin bu konuya hassasiyet gosterip Milli Egitim Bakanliginin ilgili sayfasindan bu egitim taslagina karsi elestirilerinizi ve onerilerinizi yapmaniz buyuk onem tasimaktadir.

Evrim konusunun ortaöğretim müfredatından çıkarılması hakkında açıklama
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ders kitaplarının müfredatı konusunda belirleyici olacak 2017-2018 taslak öğretim programında, daha önceki öğretim programında yer alan “Hayatın Başlangıcı ve Evrim” başlıklı ünitenin kaldırılmış olduğunu üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Eskiden beri yetersiz bir içerikle öğretilmekte olan biyolojik evrim kuramının, daha kapsamlı bir şekilde verilmesi yerine, müfredattan çıkarılmasını vahim bir hata olarak görmekteyiz. Yurtiçi ve yurtdışında ekoloji ve evrimsel biyoloji konularında çalışmalar yürüten ve çoğunlukla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı bilim insanlarının oluşturduğu akademik bir dernek olarak, bu konudaki hassasiyetimizi Türkiye Cumhuriyeti kamuoyu ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ile paylaşmak istiyoruz.
Canlılığın tarihi ve değişim mekanizmalarını inceleyen evrimsel biyoloji, canlı sistemlerin işleyişini anlamak için bilim insanlarının elindeki temel araçlardan birisidir. Bu konu gelişmiş ülkelerin eğitim müfredatlarında ilköğretim sınıflarından itibaren kapsamlı bir içerik ile yer almaktadır. Ayrıca yeni taslak programın hazırlanmasında benimsendiği belirtilen Finlandiya öğretim modeli ile karşılaştırıldığında evrim öğretimi konusunda gerekli içerik ve kapsamın ihmal edildiği göze çarpmaktadır. Eğer önerildiği gibi lise son sınıf biyoloji dersinin müfredatından “Hayatın Başlangıcı ve Evrim” başlıklı ünite kaldırılır ve bu konuda yetersiz içeriği ve eğitim kazanımları olan “Canlılar ve Çevre” ünitesi ile yetinilir ise Türkiye’de öğrencilerin yaşamın tarihi ve evrimsel biyolojiyi öğrenemeden liseden mezun olmaları söz konusu olacaktır. Bu durum yeni nesillerin yaşam bilimlerini eksik ve yanlış kavramasına, toplumda bilimsel okur-yazarlığın iyice zayıflamasına yol açacaktır. Günümüzde tarımdan nanoteknolojiye, tıp ve eczacılıktan doğanın korunmasına kadar birçok alanda katma değeri yüksek buluşlar, evrimsel biyolojinin bulgularına dayanmaktadır. Ayrıca, Türkiye’nin yaşam ve sağlık bilimleri alanlarında ilerlemesi de ancak kuvvetli bir evrim eğitimi ile mümkündür.
Ekoloji ve Evrimsel Biyoloji Derneği olarak, söz konusu müfredat taslağındaki bu vahim hatadan geri dönülmesi, aksine yeni müfredatta evrimsel biyoloji ünitesinin uluslararası biyoloji eğitimi standartlarına uygun biçimde geliştirilerek yer alması konusunda Milli Eğitim Bakanlığı’nı ve ilgili alt birimlerini göreve çağırıyoruz. Dernek üyesi olan evrimsel biyolog ve ekolog uzmanlarımızın Bakanlık ve Talim Terbiye Kurulu’nun ilgili personeline bu konuda her türlü desteği vermeye hazır olduğunu da bildiririz.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

INSANIN EVRIMI-YORUM