15 Ocak 2010 Cuma

Neandertaller Aptal Değildi!

Merhaba,

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Sanırım kişisel blogların en önemli problemleri sürekliliği koruma zorluğu. Çünkü bir blog sahibi olmak hergün ya da sürekli gündeme gelen haberler ya da yorumları takip ederek sayfayı güncellemeyi gerekli kılıyor. Bu da neredeyse hergün yazmak demek. Bazen değişen koşullar buna izin vermeyebiliyor. Herneyse, ben tekrar yazma kararı aldım ve yeniden başlıyorum. İlk haberim ise şu anda gündemde olan Neandertaller ile ilgili.
New research suggests Neanderthals weren't stupid Pnas dergisinde yayınlanan bir makalede Neandertallerin makyaj yaptığını ve aksesuar kullandığını böylece yaklaşık 50 bin yıl önce insanların toplum içerisinde bireysel varoluşu oluşturan benlik bilincine sahip olduğunu gösteriyor. İspanya'da Murcia bölgesinde radiocarbon metodu ile 50 bin yıl öncesine tarihlendirilen Aviones ve Anton mağaralarında bulunan deniz kabuklusu kalıntıları Neandertallerin süslendiğini kanıtlıyor. İngilitere Bristol Üniversitesinden araştırmacılar, denizel kabukluların üzerinde kırmızı ve sarı boya pigmentlerini tespit ettiler. Kabukların farklı renklerde boyanmış olması 50 bin yıl önce nenadertallerin kendilerine de makyaj yaptığını düşündürüyor. Doğdaki kırmızı renk genellikle demi,r minerali olan hematitin bol bulunduğu kırmızı renkli topraklardan elde ediliyor. Hematit tozlarının daha önce Antik Mısır'da da kullanıldığı biliniyordu ancak 50 bin yıl önce kullanılmış olması hayli ilginç.
Aslında benzer materyal daha önce aynı mağarada bulunmu ancak araştırmacılar bunun tabakalardaki bir karışımdan kaynaklanacağını düşünmüşler. Ya da nendertallerin modern insanın yaşadığı bir mağaraya gelip yerleşmesinden kaynaklanmış kültürel karışımın olabileceğini düşünmüşler. Ancak Oxford Üniversitesi tarafından yapılan radiocarbon tarihlendirmesi sonucu tabakaların kesin tarihinin öğrenilmesi ve stratigrafik olarak herhangi bir karışımın olmadığıın anlaşılması, üstüne üstlük boyanmış kabukların neandertal kalıntıları ile keşfeildmesi Naeandertal insanın 50 bin yıl önce benlik bilincine sahip olduğu, toplum içerisinde bireysel farklılığını yansıttığını ve düşünülenden daha sofsitike bir kültüre sahip olduğunu işaret ediyor.

daha fazla bilgi için: http://www.physorg.com/news182439329.html


3 yorum:

 1. Merhaba Ferhat Hocam yazılarınızı takip ediyorm ancak size kesin ulaşıcak bi adres bulamadım cevap yazarsanız çok sevinirim :)
  Özlem..

  YanıtlaSil
 2. Selam Özlem,

  Çok sevindim, bana email adresimden ulaşabilirsin, paleolife@yahoo.com, ya da tel ile ulaşabilirsin 05056631281.

  görüşmek üzere

  YanıtlaSil
 3. Tekrar Hoşgeldin :) Ben de kaç zamandır hiçbir şey yazamadım, yeniden başlamaya çabalıyorum. Ancak her gün yazmaya kasmamak lazım bence. Sürekliliği sağlamak adına haftada en az bir, bence yeterli diğer türlü bir süre sonra insanın soluğu kesiliyor.

  YanıtlaSil

INSANIN EVRIMI-YORUM